Eksperci przekonują, że franczyza to jeden najlepszych pomysłów na biznes. Jest to model biznesowy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością - zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, że aby rozpocząć działalność nie trzeba posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy, a dodatkowo ponosić dużych kosztów. Czy warto postawić na franczyzę? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Franczyza czy warto? 

Franczyza - model biznesowy, w który warto zainwestować?

Na czym polega franczyza? Specyfika działania tego modelu biznesowego jest w zasadzie bardzo prosta. Wyróżnia się tutaj dwa podmioty: franczyzodawcę i franczyzobiorcę. Ten pierwszy przekazuje drugiemu gotowy pomysł na biznes.

Franczyzobiorca może korzystać ze znanej marki, otrzymuje dostęp do produktów, bazy dostawców itd. Jednocześnie musi przestrzegać szeregu wytycznych ustalonych przez franczyzodawcę, m.in. w zakresie ekspozycji towarów, cen, standardów obsługi klienta itd. 

Jak działa franczyza?

Wszystkie zasady dotyczące współpracy pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą musi regulować stosowna umowa licencyjna. Tam zawiera się konkretne wytyczne odnośnie praw i obowiązków obu stron. W ramach franczyzy franczyzobiorca zyskuje prawo do korzystania z logotypu, nazwy firmy, oferowania określonych produktów we wskazanych cenach.

Ponadto otrzymuje know-how, czyli niezbędną wiedzę na temat tego, w jaki sposób należy prowadzić daną działalność. Franczyzodawcy oferują też pomoc i szkolenia - zwłaszcza niedoświadczonym przedsiębiorcom, którzy uruchamiają swój pierwszy biznes. 

Na jaką branżę się zdecydować?

Liczba możliwości w zakresie rozpoczęcia działalności w modelu franczyzowym jest bardzo duża. Obecnie w praktycznie każdej branży można znaleźć firmy oferujące współpracę franczyzową. Największą popularnością cieszą się franczyzy biur nieruchomości, restauracji i pizzerii, sklepów odzieżowych i obuwniczych, stacji paliwowych czy biur turystycznych. 

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie wyboru branży, uwzględnijmy swoje własne zainteresowania i umiejętności. Bardzo ważne jest przecież, aby osoby wykonujące swoją pracę ją po prostu lubiły. W przypadku, gdy wykonywany zawód nie jest tylko zwykłym obowiązkiem, ale również pasją, wówczas można czerpać z tego ogromną przyjemność oraz spełniać swoje marzenia. 

Franczyza - dlaczego warto? 

Czy warto postawić na franczyzę? Podobne pytania zadaje sobie wiele osób, które chciałoby uruchomić własny biznes. Omawiany model biznesowy posiada sporo zalet. Podstawowy atut franczyzy polega na tym, że otrzymuje się tutaj gotową koncepcję prowadzenia biznesu. Mamy możliwość działania pod szyldem znanej, cieszącej się dobrą opinią marki, dzięki czemu nie musimy tracić czasu i sporych środków na szukanie klientów. 

Dodatkowo, możliwość prowadzenia firmy w ramach franczyzy pozwala na zakup towarów w bardzo atrakcyjnych cenach. Zazwyczaj franczyzodawcy współpracują na szeroką skalę z określonymi dostawcami, co powoduje, że ceny dla franczyzobiorców zaopatrujących się w towary są znacznie niższe, zatem rentowność prowadzonych przez nich biznesów jest o wiele wyższa. 

Źródło: https://alterweb.pl/-franczyza-czy-warto