Pierwsze spotkanie w szczególności to biznesowe jest najważniejsze. Każde małe potknięcie może spowodować, że transakcja czy negocjacje się nie powiodą. Oprócz odpowiedniego stroju ważne są zasady savoir vivre’u. W środowisku biznesowym konieczne jest nienaganne zachowanie i prezencja. Jeśli wywołamy perfekcyjne wrażenie, możemy z łatwością osiągnąć sukces i osiągnąć założone cele. Dodatkowo znajomość tych zasad da nam pewność siebie i możliwość uniknięcia rozmyślania jak w danej sytuacji powinniśmy się zachować.

Początek spotkania

Dobry początek to podstawa. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, jeśli chcemy zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie. Należy przestrzegać podstawowych zasad:

  1. Witającym jest osoba, która wchodzi do danego miejsca.
  2. Osoba o niższej randze powinna wstać, jeśli wchodzi przełożony.
  3. Uścisk dłoni powinien być zdecydowany, lecz nie gwałtowny czy przesadnie silny.
  4. Nigdy nie podajemy ręki przez stół czy biurko.
  5. Osoba starsza czy wyższa rangą, podaje pierwsza rękę do przywitania.
  6. Nie witamy się w płaszczu czy czapce.

Wręczanie wizytówki

Bardzo często znajdujemy się w sytuacji, gdzie należy wręczyć bądź przyjąć od kogoś wizytówkę.  Odbywa się to najczęściej na końcu spotkania i obowiązkowo należy również przekazać swoją kartę w zamian za kartę rozmówcy. W momencie, kiedy nie posiadamy swojej wizytówki, należy wytłumaczyć jej brak i obiecać kontakt ze swojej strony. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdzie mamy do czynienia z grupą osób, wizytówkę bez wyjątku wręczamy wszystkim.

Telefonowanie

W tych czasach dzwonić możemy dosłownie wszędzie, jednak jak to wygląda w sytuacjach biznesowych? Tutaj nie ma już takiej swobody. Korzystanie z telefonu podczas spotkania jest oznaką braku szacunku dla drugiej osoby. Najlepiej przed taką sytuacją wyłączyć telefon, a jeśli nie możemy tego uczynić, warto poinformować drugą osobę o ewentualnym ważnym telefonie. Nawet jeśli na spotkaniu indywidualnym czy grupowym atmosfera jest bardzo swobodna, w momencie odebrania rozmowy telefonicznej należy przeprosić pozostałe osoby i się oddalić. Nie należy również eksponować swojego telefonu, kładąc go na stole czy noszenie w widocznym miejscu. Najlepiej, żeby pozostał ukryty w kieszeni czy torbie.

Oddziel życie prywatne od służbowego

Jeśli chcesz wypaść jako osoba niezwykle profesjonalna, powstrzymaj się od rozmów na temat życia prywatnego. Osoby, które nie rozpowiadają na prawo i lewo prywatnych informacji na swój temat postrzegane są jako profesjonalne i godne zaufania.