WordPress to najpopularniejszy na świecie systemem zarządzania treścią (CMS). Z pewnością WordPress jest liderem na rynku i na razie nic nie wskazuje na to, że miałoby się to w najbliższym czasie zmienić. Dlaczego WordPress osiągnął tak spektakularny sukces i za co głównie go cenimy?
Zalety systemu WordPress:
- Bardzo prosty w użytkowaniu - nie trzeba być wykwalifikowanym programistą, aby postawić stronę na WordPressie i obsługiwać ją. Wystarczy obejrzeć kilka tutoriali, żeby sprostać temu zadaniu.
- Bezpłatny dostęp - to chyba największa zaleta tego systemu. Instalacja WP jest całkowicie darmowa, dodatkowo mamy możliwość użycia różnych darmowych szablonów i wtyczek. Bez wydawania żadnych pieniędzy można w kilka chwil stworzyć stronę.
- Wtyczki - popularność WP sprawiła, że w przeciągu lat powstało mnóstwo wtyczek, dających możliwość zarządzania systemem bez pomocy specjalistycznej, programistycznej wiedzy.
Tak jak to w życiu bywa, wszystko ma swoje wady i zalety. Przez to, że WordPress stawia na prostotę, dostępność i niski koszt nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego.
Wady systemu WordPress:
- niskie bezpieczeństwo - popularność WP sprawia, że zwiększa się zainteresowanie tym systemem hakerów. Należy również mieć na uwadze aktualizacje system i wtyczek, aby uniknąć ewentualnych nieprawidłowości na stronie.
- ograniczenia w funkcjonowaniu - chcąc mocno rozbudować stronę internetową, możemy napotkać różne ograniczenia. Niekiedy stworzenie odpowiedniego modułu może być nawet nie do przeskoczenia.
Wybrać WordPress czy dedykowany system CMS?
Wybierając system CMS, należy przeanalizować, czego od niego oczekujemy. Jeżeli ma to być mały serwis z wizytówką firmy czy blog to WordPress będzie jak najbardziej wskazany. Jednak jak naszym celem jest stworzenie dużego portalu z unikatowymi funkcjami, który ma się cieszyć wysokim stopniem bezpieczeństwa, lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w dedykowany system.