Sukces firmy na rynku napędzają jej klienci. Aby stworzyć optymalne warunki współpracy na linii marka-klient ważne są odpowiednie działania. Jakich narzędzi zatem używać, aby skutecznie docierać do klientów? Czy istnieją konkretne metody, które gwarantują wzrost zainteresowania naszymi produktami? Kto ma największy wpływ na decyzje zakupowe odbiorców? Odpowiedzią na wszystkie pytania może być tzw. influencer marketing. Poleganie na opinii innych osób często jest głównym motorem napędowym do decyzji o zakupie. Dlatego też marki chętnie nawiązują tego typu współpracę z rozpoznawalnymi postaciami czy celebrytami, którzy w przekonujący sposób potrafią zareklamować produkt. Jedną z częściej występujących jest współpraca z blogerami. To właśnie blogerzy w ostatnim czasie stali się liderami opinii. Niejeden z nich posiada szerokie grono wiernych odbiorców ściśle uzależniających swoje decyzje od ich osądu. Wielu deklaruje, że po negatywnej recenzji swojego ulubionego blogera potrafią zrezygnować z zakupu produktu bądź wręcz przeciwnie - zakupić towar jeśli blog wypowiedział się o nim pochlebnie.

Współpraca z blogerami - czy naprawdę warto?

Kiedy klienci stają przed decyzją zakupu produktu w wyższej cenie, niemal zawsze szukają opinii w internecie. Wtedy właśnie najbardziej wartościowe stają się dla nich recenzje blogerów lub vlogerów, z których mogą dowiedzieć się o słabych i mocnych stronach produktu, a niekiedy nawet zobaczyć, jak produkt działa lub jak się sprawdza w różnych sytuacjach.

Korzyści płynące ze współpracy z blogerami

Ponieważ bloger zdobył już uwagę odbiorców mocno skupionych na jego osobie oraz regularnie sprawdzających publikowane przez niego treści, wraz ze współpracą zyskujemy unikalne grono klientów. Dzięki wybraniu tematyki bloga spójnej z naszą ofertą łatwiej możemy zatem trafić do użytkowników, na których nam szczególnie zależy. W tym przypadku również marka nie troszczy się o zainteresowanie oraz interakcję z klientem, ponieważ robi to już sam bloger. Znani blogerzy o ugruntowanej pozycji w branży mogą poszczycić się dużym zaufaniem ze strony internautów. Użytkownicy nie wysuwają wobec nich zarzutów zwykłego lokowania produktu oraz przesadnego przedstawiania tylko jego dobrych stron. Współpraca z blogerami obdarzonych sporą dawką zaufania powoduje, że produkt staje się bardziej wiarygodny w oczach potencjalnych klientów. Polecenie przez lidera opinii sprawia również, że dany produkt zyskuje na wartości. Skoro sam popularny bloger zdecydował się go polecić, to musi dobrze spełniać swoją rolę. Istnieje nawet podejrzenie, że gdyby sam producent opowiedział o produkcie w ten sam sposób, wymieniając jego wady i zalety, odbiorcy i tak uznaliby, że zataił przed nimi jakieś niedociągnięcia. Każdy bloger posiada również swój własny styl komunikacji oraz sposób przedstawiania, a nawet recenzji produktów. Dzięki temu możemy uzyskać różnorodny wydźwięk naszej oferty, wyrażany językiem odbiorców, do których bezpośrednio dotrze.

Jak współpracować z blogerami

Najczęściej współpraca z blogerami opiera się na umowie barterowej lub gotówkowej. Formy takiej reklamy mogą być różne. Głównie są to recenzje produktów lub usług. Istnieje też możliwość zamieszczenia reklamy bezpośrednio na stronie lub linku w tekście, który odsyła bezpośrednio na stronę firmy. Jednak korzystając z takiej formy reklamy, należy pamiętać, że nie można ingerować w formę albo treść opinii blogera. Stali czytelnicy od razu zauważą bezpośrednie działanie marketingowe i stracą zaufanie zarówno do blogera, jak i do marki, która ucieka się do takich środków.